Potrebujete tri cvikly veľkosti grepu, 3 dcl fľašu sterilizovanej mrkvy a hrášku (môžete nahradiť mrazenou zeleninou), 4 stredne veľké kyslé uhorky, olivový olej, soľ, čierne mleté korenie.
Tým, že tento šalát robievam dosť často, tak som sa snažila zjednodušiť jeho prípravu. Najdôležitejšie je, aby ste uvarenú – NIE ZAVÁRANÚ! – cviklu mali stále v chladničke. Päť cvikiel, veľkosti grepu varte asi dve hodiny, pokiaľ nezmäknú. Dve si odložte do chladničky a tri ošúpte. Môžete ich nakrájať na drobné kocky, alebo nastrúhať na hrubom strúhadle. Potom k cvikle pridajte 3dcl scedenej mrkvy a hrášku, na kocky nakrájané uhorky. Polejte olivovým olejom – ja ho dávam dosť, olivový olej obsahuje priaznivé kyseliny, ktoré pomáhajú pri likvidácii podkožného tuku – osoľte, okoreňte čierným mletým korením a premiešajte. Nechajte chvíľku postáť v chlade, chute sa nádherne prepoja a môžete ho jesť do úplného prasknutia. Pred jedením posypte nastrúhaným nízkotučným syrom, alebo na tvrdo uvareným vajíčkom.
Odporúčam ženám, ktoré majú problém s osteoporózou. Takže drvivá väčšina ženskej populácie.
Cvikla obsahuje vápnik, fosfór a železo, je krvotvorná. Obsahuje látky s protirakovinovými účinkami. Dokonca, ak by ste si túto zeleninu vedeli dopestovať, odporúčam využívať jej listy na prípravu zeleninových šalátov. Sú vynikajúcim zdrojom vitamínov a minerálov. Cvikla pomáha pri infekcii dýchacích ciest, odstraňuje zápchu, lieči ekzémy a posilňuje vlasy. Chcem upozorniť na prechodný stav po konzumácii vyššieho množstva cvikly. Môže sa vám stať, že sa stolica a moč zafarbia dočervena. Žiadnu paniku, je to úplne normálne. Tiež som mala prípady, keď mi ľudia hlásili veľmi vysoký čistiaci účinok. Aj to po čase prestane. Cvikla obsahuje jód. Varená cvikla je rovnako výživná ako surová cvikla. Zavárana cvikla je ťažšie straviteľná, a nemá rovanaké hodnoty ako cvikla varená, či surová.